kosmetyki bez konserwantów?

wtorek, grudnia 08, 2015




Zróbmy eksperyment - weźmy do ręki ulubiony kosmetyk i sprawdźmy czy znajdują się w nim konserwanty. Poszukajmy na opakowaniu informacji o składzie oznaczonego często jako Ingredients (INCI). Po dwukropku wyszczególnione będą składniki użyte do jego produkcji. Konserwanty oznaczone są nazwą chemiczną lub symbolem E 200-299. Z tej grupy 56 pozycji dopuszczonych jest do stosowania w kosmetykach - są to czyste substancje lub grupy substancji wraz z ich pochodnymi.


Dlaczego konserwanty muszą być stosowane? Formuła większości kosmetyków znajdujących się na rynku oparta jest na wodzie. Jeśli w składzie naszego kosmetyku odnajdziemy INCI: Aqua sprawa jest jasna - każdy klasyczny kosmetyk z zawartością wody zawiera konserwanty. Woda jest bowiem idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Czy istnieją w takim razie kosmetyki bez wody?

 
Ostatnio natknęłam się na kosmetyki bezwodne. Są to preparaty, których skład oparty jest tylko i wyłącznie na substancjach tłuszczowych, bez konieczności stosowania konserwantów. Preparaty bezwodne mogą mieć formę:


OLEJEK
Olejki mają konsystencję płynną. Już kilka kropel kosmetyku wystarczy aby nawilżyć, odżywić i głęboko zregenerować skórę. Ich receptura oparta jest na mieszaninie olejów z domieszką olejków eterycznych, dobranych w zależności od cery i jej potrzeb. Oleje, zwłaszcza te tłoczone na zimno, są cennym źródłem witamin, fosfolipidów, karotenoidów i fitosteroli. To bogate źródło kwasów omega-3 i omega-6. Skład olejków jest niejednokrotnie wzbogacany o witaminę E nazywaną witaminą młodości (INCI: Tocopherol, Tocopheryl Acetate). Przenika ona w głąb skóry wzmacniając błony komórkowe i naczynka krwionośne. Efektywnie neutralizuje wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym w połączeniu z olejkami eterycznymi naturalnie stabilizuje ona kosmetyk.
 
Przykładowa receptura - INCI: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Tocopheryl Acetate, Lavandula Angustifolia Oil, Pelargonium Graveolens Oil.

 
KREM
Kosmetyki mają formę stałą i konsystencją przypominają maść lub pastę. Komponowane są one na bazie wosków i maseł z dodatkiem drogocennych olejów oraz wyselekcjonowanych olejków eterycznych. Obecność tych składników sprawia, że krem bezwodny ma działanie emoliencyjne. Kosmetyk oparty na emolientach zapobiega utracie wody z naskórka, zmiękcza ją i wygładza. Ma działanie powlekające, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz i wiatr. Zapobiega powstaniu podrażnień i przyspieszają gojenie się ran.

Przykładowa receptura - INCI: Paraffinum liquidum, Cera Alba, Tocopheryl Acetate, Theobroma Cacao Butter, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Olea Europaea Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Ricinus Communis Oil, Juniperus Communis Oil, Geranium Maculatum
Oil, Mentha Piperita Oil.


PEELING CUKROWY LUB SOLNO-CUKROWY
Ziarna cukru/soli są zawieszone w olejowej bazie. Kosmetyk ma działanie złuszczające, łatwo zmywa się ze skóry i dzięki zawartości olejów skóra pozostaje gładka i promienna.

Przykładowa receptura - INCI: Sucrose, Vitis Vinifera Seed Oil, Butyrospermum Parkii, Tocopheryl Acetate, Vaccinium Macrocarpon Seed Oil, Parfum.


Dla kogo polecane są kosmetyki bezwodne? 
 
Kosmetyki bezwodne to idealne rozwiązanie dla osób z cerą suchą, wrażliwą i naczynkową. Po aplikacji na skórę pozostawiają często ochronną warstwę, która długotrwale nawilża, odżywia i chroni skórę. Najlepszy efekt działania zaobserwujemy, gdy nałożymy kosmetyk na noc, na oczyszczony lekko zwilżony naskórek. W nocy nasza skóra, podobnie ja my, odpoczywa i regeneruje się, a cenne substancje zawarte w kosmetykach łatwiej wnikają w jej struktury. Głęboki relaks w połączeniu z wieczorną pielęgnacją to doskonały patent na piękną i zdrową cerę.
Preparatów na bazie substancji tłuszczowych powinny jednak unikać osoby ze skórą tłustą, łojotokową i trądzikową.


Warto wiedzieć, że do najczęściej stosowanych w kosmetykach konserwantów należą: 
 
- Parabeny. Zdania na temat szkodliwości parabenów są podzielone - w produktach stosowane są metylowe (INCI: Metylparaben) i etylowe pochodne (INCI: Etylparaben), wycofane natomiast zostały izoparabeny.
- Kwasy i ich sole (INCI: Sorbic Acid, Benzoic Acid, Salicylic Acid, Propionic Acid). Są one stosunkowo bezpieczne i często stosowane w preparatach, niektórymi z nich można konserwować kosmetyki ekologiczne.
- Substancje wydzielające formaldehyd (INCI: DMDM Hydantoin, Quaternium-15, Imidazolidinyl Urea). Formaldehyd ma działanie drażniące i alergizujące, dlatego też nie dodaje się go do receptury w czystej formie.
- Kathon CG. Substancja może powodować na skórze zmiany alergiczne.

Przeprowadzono wiele szczegółowych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania konserwantów w kosmetykach. Na zdrową skórę spokojnie możemy nakładać preparaty z substancjami chroniącymi produkt przed mikroorganizmami. Uważać na konserwanty powinny przede wszystkim osoby ze skórą wrażliwą lub problematyczną (m.in.trądzikową, naczynkową, starczą). Wyniki badań pokazały, że konserwanty mogą powodować lub potęgować alergie skórne - wyprysk kontaktowy, pokrzywkę i reakcje fotoalergiczne.


Dziękuję firmie hemel za udostępnienie kosmetyków.
 http://www.hemel.pl/

Piśmiennictwo:
J.Arct, K.Pytkowska „Leksykon Surowców Kosmetycznych”, Wydawnictwa WSZKIPZ, Warszawa 2011, s. 6-7
www.ecocert.com Ecocert Standard, May 2012
M.Kieć-Świerczyńska, B.Kręcisz, D.Świerczyńska-Machura „Uczulenie na kosmetyki. II. Środki konserwujące”, Medycyna Pracy 2004; 55 (3):289-292
Pokorska P, Śpiewak R. „Analiza składu kosmetyków rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne oraz Polskie Towarzystwo Alergologiczne pod kątem występowania substancji o znanym potencjale uczulającym.” Alergol Immunol 2012; 9 (4): 227-232.
B.Kręcisz, D.Chomiczewska-Skóra, M.Kieć-Świerczyńska „Konserwanty jako istotne czynniki etiologiczne alergicznego kontaktowego zapalenia skóry” Medycyna Pracy 2015;66(3):327–332
H.Bojarowicz, M.Wojciechowska, J.Gocki „Substancje konserwujące stosowane w kosmetykach i ich działanie niepożądane”, Prob Hig Epidemio 2008, 89(1): 30-33

Podobne posty

4 komentarze

  1. Prszę powieć mi z czego są zrobione kosmetyki naturalne?
    Czy takie są bo wiele się czyta ale w każdym kosmetyku mamy wyciąg z rośłin.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny post.Szkoda,że nie wymieniłaś kosmetyków,które nie zawierają tej wody.Zwłaszcza do twarzy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny artykuł. Warto podkreślać, że nie wszystkie E są szkodliwe i nie należy się ich bać bo duża ilość z tych substancji jest także pochodzenia naturalnego.

    OdpowiedzUsuń

Subskrybuj

Obserwuj