Ekspresowe zabiegi na twarz - cz. 1 Cera tłusta - KOSMETOLOGIA ESTETYCZNA

czwartek, lutego 02, 2017



Czas wolny jest dobrem luksusowym.

Na co dzień staramy się umiejętnie dysponować nim, dzieląc cenne chwile między obowiązki zawodowe, rodzinne, zabawę, oddawanie się pasjom i samorealizację. Chcąc zachować młodą, piękną i jędrną skórę, część naszej uwagi poświęcamy na zabiegi pielęgnacyjne. Usługi kosmetyczne mogą być połączone z relaksem w formie długich odprężających seansów spa lub być realizowane w formie krótkiej i intensywnej.
Odpowiedzią na potrzeby osób, dla których istotne jest uzyskanie szybkiego efektu, jest oferta salonu w postaci zabiegów ekspresowych.
Do niedawna zabiegi ekspresowe były szczególnie adresowane dla skóry dojrzałej i potrzebującej liftingu. Tymczasem ten krótki, ok. 30-40-minutowy rytuał pielęgnacyjny można wykonać przy każdym typie cery. W artykule przedstawię, w jaki sposób można go skomponować dla skóry tłustej. Ten rodzaj cery ze względu na nadprodukcję gruczołów łojowych i nadmiar sebum ma tendencję do świecenia i błyszczenia. Rozszerzone ujścia mieszków włosowych, szarawy koloryt oraz nierówna faktura skóry to najczęstsze problemy cery przetłuszczającej się. Ma ona tendencje do występowania zaskórników otwartych (czarnych kropek w miejscu ujścia mieszków włosowych) i zamkniętych (w formie grudek), często przekształca się w skórę trądzikową (acne vulgaris lub adult acne). Cera tłusta najczęściej występuje u noworodków, u osób w okresie niemowlęcym, dojrzewania oraz menopauzy. Jest to związane z aktywacją gruczołów łojowych. W regulowaniu ich pracy dużą rolę odgrywają hormony płciowe – androgeny i estrogeny, hormony kory nadnerczy i tarczycy. Osoby z cerą tłustą, opisując swoją skórę, używają określeń: ciężka, naoliwiona, śliska, lepka, śluzowata. Najbardziej przeszkadza im ciągłe błyszczenie oraz wykwity trądzikowe. Komponując zabieg do skóry tłustej, zwracajmy więc uwagę na konsystencję produktów – klientki lubią formy dające uczucie lekkości, odświeżenia i chłodzenia.



Ogólne zasady przygotowania zabiegów dla skóry tłustej:
do zmywania twarzy stosuj wodę o temperaturze pokojowej;
formuła kosmetyków powinna być pozbawiona substancji okluzyjnych i komedogennych (zatykających ujścia mieszków włosowych i „zapychających” skórę), takich jak: olej parafinowy, mirystynian, linolenian, palmitynian izopropylu, parafina i jej pochodne, woski, oleje, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego;
wybierz kosmetyki w formie emulsji w/o, wodnej, piankowej, żelowej lub musu;
nie stosuj tłustych masek kremowych, maski parafinowej i gipsowej;
nawilżaj skórę za pomocą substancji hydrofilowych, m.in. kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, PCA, mocznik, pantenol, chitozan, sorbitol, glukozaminoglikany;
zastosuj peeling – odpowiednie będą zarówno chemiczne (AHA, BHA, PHA), biologiczne (peeling enzymatyczny), fizyczne (peeling kawitacyjny), jak i mechaniczne (mikrodermabrazja, scrub);
kosmetyki antyłojotokowe powinny zawierać w składzie wyciągi roślinne, np. łopian, nagietek lekarski, kora dębu, skrzyp, gorczyca jasna, babka lancentowata;
mimo, że cera tłusta jako ostatnia ulega procesowi starzenia się, w ramach działań anti-aging pielęgnuj okolice, gdzie występuje nasilona mimika twarzy – rejon wokół oczu i ust, czoło. Spowolni do proces miostarzenia;
aby zapobiec przebarwieniom i zadbać o stan głębokich warstw skóry, zaleć swoim klientkom codzienną, całoroczną aplikację kremu z filtrem minimum SPF 30 i antyoksydantami (witamina E i C, koenzym Q10, karotenoidy, flawonoidy, antocyjany);
zastosuj aparaturę, wykorzystując właściwości prądu stałego (jonoforeza, galwanizacja anodowa i dezinkrustacja), prądu wysokiej częstotliwości (darsonwal), światłolecznictwa (lampa solux lub minina, LED).
DEMAKIJAŻ

Zabieg pielęgnacyjny zawsze rozpoczynaj od oczyszczenia skóry. Przy skórze tłustej trzeba to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ na powierzchni znajduje się gruba warstwa płaszcza wodno-lipidowego. Demakijaż najlepiej wykonać za pomocą syndety w formie żelu myjącego o lekkiej konsystencji, ph zbliżonym do naturalnego. Jej skład powinien być oparty na delikatnych środkach powierzchniowo-czynnych, mieszance anionowych i niejonowych spc. Preparat pozostawi skórę oczyszczoną, matową, lekko napiętą. Inną nowoczesną metodą jest zastosowanie olejku do demakijażu OCM (Oil Cleansing Method). Sposób ten powszechnie stosowany jest wśród kobiet w Azji. Mieszanką olejów delikatnie przemasowujemy skórę. Sebum jest substancją tłuszczową, rozpuszcza się więc w oleju, zgodnie z zasadą podobne rozpuszcza się w podobnym. Po kilkuminutowym masażu zmywamy resztki preparatu za pomocą watek lub chusty nasączonej ciepłą wodą.


TONIZACJA
Kolejnym etapem zabiegu jest tonizacja w celu zakwaszenia skóry, przywrócenia jej fizjologicznego, lekko kwaśnego pH. Do tej czynności wybierz odpowiedni do skóry tłustej preparat z zawartością antyłojotokowych substancji czynnych, koniecznie bezalkoholowych. Rozprowadzenie go na skórze za pomocą sprayu spowoduje przyjemne odczucie delikatnego orzeźwienia.


DIAGNOZA
ednym z najważniejszych etapów zabiegu ekspresowego jest diagnoza skóry. Dokładnie obejrzyj skórę pod lampą lupą. Zwróć uwagę na typowe cechy skóry tłustej i zastanów się, które z nich są szczególnie nasilone. Zdiagnozuj natężenie łojotoku, grubość skóry, obecność zmian patologicznych. Skóra tłusta często staje się podłożem do problemów trądzikowych (zaskórniki zamknięte i otwarte, zmiany ropne) oraz przebarwień pozapalnych. Nierzadko znajdują się na niej pojedyncze trwale rozszerzone naczynka krwionośne, plamy lub zmarszczki. Prawidłowa diagnoza jest podstawą planowania dalszych działań zabiegowych.


ZABIEG WŁAŚCIWY

Część aktywna zabiegu ekspresowego trwa stosunkowo krótko – ok. 30 minut. Dlatego komponując ją, musimy zmodyfikować schemat klasycznego zabiegu, rezygnując z pewnych elementów. W zamian zrekompensujemy to, stosując różnorodne techniki oraz dobierając odpowiednie kosmetyki do poszczególnych partii twarzy.
ZABIEG I

Diagnoza: skóra tłusta dojrzała z objawami starzenia

Zabieg anti-aging do skóry tłustej na twarz, szyję i dekolt

Etap 1. Peeling kawitacyjny + tonik z AHA
Etap 2. Serum/ampułka/koncentrat + sonoforeza/jonoforeza/
mezoterapia bezigłowa
Etap 3. Maska w płacie

Zabieg rozpocznij od złuszczenia martwego naskórka za pomocą peelingu kawitacyjnego. Wykorzystaj tonik z zawartością kwasów owocowych. To połączenie fizykalnego i chemicznego peelingu działa zarówno przeciwzmarszczkowo, jak i seburegulująco. Następnie wtłocz preparat aktywny za pomocą ultradźwięków (sonoforeza), prądu stałego (jonoforeza) lub mezoterapii bezigłowej. Użyj różnych rodzajów preparatów na poszczególne części twarzy. W rejonie z tendencją do przetłuszczania (strefa T) i rozszerzonych porów zaaplikuj ampułkę sebustatyczną lub bakteriostatyczną (z siarką, cynkiem, ekstraktem z drożdży, witaminą B6 i H), w miejscach przesuszonych i punktowo w zmarszczki serum anti-aging (z peptydami, flawonoidami, witaminami A, E, C, koenzymem Q10, fitohormonami, komórkami macierzystymi).
Zabieg zakończ nałożeniem maski w płacie. Daje ona wrażenie chłodu, odświeżenia i głębokiego nawilżenia skóry. Korzystne będą płaty kolagenowe lub chitozanowe aktywowane żelem lub kolagen krystaliczny. Po zdjęciu maski powierzchnia skóry jest gładka i rozpromieniona. Najlepszy efekt osiągniesz wtedy, gdy na koniec zamiast aplikacji klasycznego kremu delikatnie przemasujesz skórę ruchem fortepianowym.



ZABIEG II

Diagnoza: skóra młoda, tłusta z pojedynczymi zmianami trądzikowymi

Zabieg antytrądzikowy do cery młodej.

Etap 1. Darsonwalizacja
Etap 2. Galwanizacja anodowa lub dezinkrustacja
Etap 3. Maski hybrydowe + lampa solux niebieska
Etap 4. Krem BB

Zacznij od wykonania darsonwalizacji pelotą grzybkową. Podzas zabiegu wydziela się ozon działający antybakteryjnie. Darsonwal ma działanie delikatnie złuszczające. Podczas zabiegu dochodzido rozszerzenia naczynek krwionośnych.
Skup się na rejonach twarzy, gdzie występuje nasilenie objawów trądzikowych. Później za pomocą galwanu wykonaj galwanizację anodową. W przypadku bardzo nasilonego łojotoku możesz zamiast tego zastosować dezinkrustację. Podczas tego zabiegu pod wpływem prądu stałego dochodzi do „zmydlenia” sebum. Elektrodą czynną jest tutaj katoda, podkład należy zwilżyć 2-procentowym roztworem sody oczyszczonej. Natężenie prądu powinno wynosić w zależności od klienta 0,5-1,5 mA. Na koniec zaaplikuj maski. Na miejsca dotknięte łojotokiem użyj glinki białej, zielonej, różowej lub czerwonej. Najlepsza będzie w formie proszku rozrabianego z wodą hemmameliową lub hydrolatem (z czystka ladanowego, szałwii lekarskiej lub rumianku rzymskiego). Na pozostałe partie twarzy wybierz maskę piankową lub żelową na bazie substancji nawilżających. Dla wzmocnienia efektu terapeutycznego w czasie działania preparatów zastosuj lampę solux z niebieskim filtrem. Zamiennie możesz użyć lampy LED o długości światła 407-420 nm (światło niebieskie) i 633 nm (światło czerwone). Ze względu na zmiany trądzikowe na koniec zabiegu nie zostawiaj jej saute. Zaaplikuj cieniutką warstwę kremu BB do cery mieszanej lub tłustej, preparatu łączącego w sobie terapeutyczne działanie kremu z delikatnym ujednoliceniem kolorytu skóry.


ZABIEG III

Diagnoza: skóra tłusta odwodniona

Zabieg nawilżająco-regulujący do cery tłustej odwodnionej

Etap 1: eksfoliacja AHA+PHA
Etap 2: ampułki + masaż hydrofilowy
Etap 3: maska algowa
Etap 4: krem – żel

Zabieg rozpocznij od złuszczania naskórka za pomocą kwasów owocowych. Peeling powinien mieć niskie stężenie i pH ok. 3-4Wybierz mieszankę kwasów AHA (migdałowy, mlekowy) z PHA (kwas laktobionowy, glukonolakton). Polecam również mieszanki kwasów z zawartością kwasu azelainowego. Powierzchowna eksfoliacja zadziała terapeutycznie na łojotok, nie przesuszając nadmiernie powierzchni skóry. Następnie zaaplikuj silnie nawilżające serum na miejsca wymagające regeneracji. Dobierz kosmetyk bogaty w mieszankę różnych typów kwasu hialuronowego, glicerynę, glikol propylenowy, mocznik, pantenol, wit. C i wodne lub wodno-glicerynowe ekstrakty roślinne. Następnie wykonaj masaż twarzy. Zastosuj kosmetyk o lekkiej konsystencji żelu lub musu. Maseczka końcowa powinna jednocześnie regulować pracę gruczołów łojowych i mieć działanie łagodzące. Idealna do tego celu jest oryginalna maska algowa ze spiruliną lub klasyczny alginat. Na zakończenie nałóż na skórę warstwę nawilżającego kremu – żelu, cieńszą na strefę T, grubszą na policzki, szyję i dekolt.

Aby klientka o skórze tłustej była zadowolona z bankietowego zabiegu w twoim salonie, musisz podejść do jej skóry indywidualnie. Podane przeze mnie schematy traktuj jako propozycje, które możesz odpowiednio zmodyfikować, proponując klientce zabieg ekspresowy, skrojony na miarę.


Artykuł został opublikowany w czasopiśmie KOSMETOLOGIA ESTETYCZNA.



BIBLIOGRAFIA

  1. R. Arbuckle, M.J. Atkinson, M. Clark, L. Abetz, J. Lohs, I. Kuhagen, J. Harness, Z. Draelos, D. Thiboutot, U. Blume-Peytavi, P. Copley-Merriman: Patient experiences withoily skin: The qualitative development of content for two new patient reported outcome questionnaires, Health and Quality of Life Outcomes, 2008.
  2. J. Arct, K. Pytkowska: Leksykon surowców kosmetycznych, WSZKIPZ, Warszawa 2011.
  3. M. Batory, A. Dana, A. Erkiert-Polguj, A.M. Augustyniak, H. Rotsztejn: Oddziaływanie światła LED na skórę – co nowego w badaniach z ostatnich lat? Część I: W chorobach skóry, Przegl. Dermatol, 102, 2015, 558-563.
  4. Ch. Cho: Sekrety urody koreanek, Znak – litera nova, Kraków 2016.
  5. J. Dylewska-Grzelakowska: Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu, WSIP, Warszawa 2013.
  6. J. Dylewska-Grzelakowska: Kosmetyka Stosowana, wyd. WSiP, Warszawa 1999.
  7. A. Flis: Inhibitory wydzielania sebum i substancje regulujące pracę gruczołów łojowych, WSIiZ w Rzeszowie.
  8. M. Grono, M. Mrozowska, A. Salczyńska, A. Sroka, B. Woźnicka, A. Zaborowska:Wstęp do kosmetyki, Nowa Era, Warszawa 2015.
  9. M. Noszczyk: Medycyna piękności, PZWL, Warszawa 2016.
  10. M. Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wyd. PZWL, Warszawa 2010.
  11. I.B. Peters: Kosmetyka, REA, Warszawa 2002.





Podobne posty

0 komentarze

Subskrybuj

Obserwuj