HIFU - lifting twarzy - baza wiedzy & know how

sobota, maja 06, 2017

HIFU to skrót od: High Intensity Focused Ultrasound jest to fala ultradźwiękowa o bardzo wysokiej energii działająca na małym, punktowym obszarze.

To moim zdaniem najciekawsza kosmetyczna alternatywa dla chirurgicznego liftingu twarzy.
Nagrałam film instruktażowy z przebiegu zabiegu. W filmie wykorzystałam aparat POLDERMA HIFU (LINK) - z firmy VENUS-BEAUTY.PL

Zabieg daje spektakularny efekt liftingu, ale może być wykonany tylko po dokładnym przeszkoleniu. 

Technologia HIFU nie działa na powierzchni skóry, lecz w jej głębi. Przez pierwsze 1-2 mm skóry fala przechodzi swobodnie, na odpowiedniej głębokości  (1,5 ; 3 lub 4,5 mm) kumuluje się, wywołując drganie i intensywne punktowe, kontrolowane poparzenie. Temperatura wzrasta do ok. 60-70 stopni Celsjusza. Prowadzi to do koagulacji i mikrouszkodzeń. Po tak silnej stymulacji w następuje stopniowa odbudowa włókien kolagenowych. Organizm jest pobudzony do podjęcia naturalnej obrony i produkcji nowego kolagenu, a w efekcie do poprawy napięcia skóry.

Pierwsze rezultaty zabiegu są szybko widoczne, ponieważ skróceniu ulegają włókna kolagenowe, co poprawia jędrność i napięcie skóry. Przez kilka miesięcy włókna odbudowują się, dlatego na finalne efekty zabiegu należy poczekać ok. 2-6 mies.

W wyniku zabiegu następuje:
- skuteczny lifting twarzy
- ujędrnienie i napięcie skóry
- podniesienie policzków
- ukształtowanie owalu twarzy
- spowolnienie procesu starzenia się skóry
- delikatne spłycenie zmarszczek


Ultradźwięki oddziałują w warstwie mięśniowej SMAS, inne warstwy skóry nie zostają obciążone. Po zabiegu może być widoczne lekkie zaróżowienie, ale od razu można wrócić do swoich codziennych zajęć.TECHNIKA WYKONANIA ZABIEGU


1. KONSULTACJA I DIAGNOZA
 • Przyglądamy się skórze pod kątem wskazań do przeprowadzenia zabiegu. Zabieg jest przeznaczony dla osób z widoczną utratą jędrności skóry.
 • Tłumaczymy klientce na czym polega technologia HIFU, mówimy o odczuciach podczas zabiegu oraz jego przebiegu.
 • Dokładnie badamy skórę klientki na całym obszarze działań, sprawdzamy stan skóry. Trzeba zdiagnozować rodzaj skóry, jej wrażliwość, grubość, ilość tkanki tłuszczowej - w partiach twarzy i szyi objętej zabiegiem. Wykluczamy przeciwwskazania do zabiegu.

2. RYSUNEK WSTĘPNY
 • Na filmie instruktażowym użyłam markera medycznego, chirurgicznego po to, aby linie prowadzące były lepiej widoczne. Zastosowanie markera jest jednak problematyczne, ponieważ trudno zmyć go ze skóry. Najlepiej zastosować wodoodporną, białą, miękką kredkę kosmetyczną do makijażu.
 • Szkic u każdej osoby będzie wyglądał nieco inaczej, w zależności od proporcji twarzy.
 • Rozrysowując linie można wspomagać się kartridżem. Przykładajcie go do skóry, aby poprowadzić linie dostosowane do twarzy klientki.
 • Rysunek wstępny rozpoczynamy od linii podstawowych dzielących twarz na kilka stref: szyja, dolna część twarzy (policzki i podbródek), okolica oczu, górna część twarzy (czoło)
 • Głowica, którą pracujemy ma określone wymiary, dlatego musimy poprowadzić dodatkowe, poprzeczne linie na szyi, podbródku, policzkach i czole, aby precyzyjnie opracować całą powierzchnię twarzy. W okolicy policzków w zależności od proporcji twarzy przeprowadzimy 2-3 rzędy impulsów HIFU. Najlepiej przyłożyć kartridż do powierzchni policzka i sprawdzić ile razy "mieści" się w tej okolicy.
 • Można przeprowadzić również cienkie linie szczegółowe (na rysunku są zaznaczone jako przerywane), w odległości ok. 2mm. Pokazują one w jaki sposób prowadzić głowicę, ile strzałów należy wykonać i w jakiej odległości od siebie. Pomaga to w dokładnym zaplanowaniu przebiegu zabiegu.
 • Symbolem X zaznaczamy partię twarzy, którą pomijamy. Jest to rejon twarzy biegnący przy kąciku ust i bruździe wargowo-nosowej.


3. ZNIECZULENIE I ŻEL PRZEWODZĄCY
 • Technologia HIFU nie działa na powierzchni naskórka (w przeciwieństwie do lasera i RF igłowej), więc klientki rzadko proszą o znieczulenie.
 • Odczucia podczas zabiegu są zróżnicowane. Jedne klientki czują mocne kłucie, inne delikatne mrowienie. To zależy od indywidualnych cech, grubości skóry i tkanki tłuszczowej oraz rejonu twarzy. Najbardziej odczuwalna jest okolica przy żuchwie, bolesność może się utrzymywać również po zabiegu.
 • Na całą powierzchnię skóry aplikujemy cienką warstwę żelu przewodzącego.

4. ZABIEG
 • Przez pierwsze 1-2 mm skóry fala przechodzi, na odpowiedniej głębokości kumuluje się, wywołując intensywne podgrzanie. Takie punktowe poparzenia ma średnicę 0,5-1 mm.
 • Do liftingu twarzy stosujemy 3 kartridże:
4,5 mm: SZYJA
3,0 mm: TWARZ
1,5 mm: OKOLICA WOKÓŁ OCZU
 • Wkładamy do głowicy kartridż 3mm - TWARZ.
 • Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, ustawiamy dwa parametry: czas i moc.
 • Przykładamy głowicę do twarzy i wciskamy przycisk. Na głowicy mamy 2 przyciski START - działają tak samo. Wybierzmy ten, który jest dla nas wygodniejszy w użyciu.
 • Kierunek strzałów powinien być zawsze antygrawitacyjny, ciągnąc tkanki do góry. Ciśnienie jednostkowe jest stosowane prostopadle do powierzchni skóry, obejmując całą powierzchnię, kartridż powinien stykać się ze skórą na całej powierzchni.
 • Pracujmy powoli i dokładnie, w jednym miejscu możemy wykonać tylko jeden strzał HIFU. Należy pamiętać o zachowaniu odstępu 1-2 mm. Po pierwszym strzale pytamy klientkę o odczucia, obserwujemy jej skórę. Ewentualnie możemy zmniejszyć/zwiększyć moc urządzenia.
 • Podobnie działamy na kartridżu 1,5 mm - OKOLICA OCZU i 4,5 mm - SZYJA 

5. ZALECENIA POZABIEGOWE
 • Po zabiegu usuwamy żel sprzęgający i zmywamy ślady po białej kredce.
 • Jeśli na skórze występuje delikatne zaróżowienie zastosujmy łagodzącą maskę chłodzącą w formie płatu, żelu, pianki lub alginatu. Jeśli zaczerwienie będzie mocniejsze można przyłożyć kostkę lodu lub głowicę COLD. Na koniec można zaaplikować krem i kosmetyki kolorowe.
 • Po zabiegu nie wymagana jest rekonwalescencja. Tego samego dnia klientka powinna unikać intensywnego śmiania się i żucia.
 • Zabieg można wykonywać 1-2 razy w roku. 

Zabieg może być wykonywany wyłącznie przez osoby po profesjonalnym szkoleniu.
Aby pracować na technologii HIFU należy posiadać wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu:
- metalowe implanty w twarzy
- wykonane niedawno iniekcje kwasu hialuronowego lub botoksu
- nowotwory, ogólny stan ciężki
- ciąża, połóg
- choroby serca, zaburzenia krwotoczne, leki przeciwzakrzepowe
- bardzo podeszły wiek
- dermatozy, choroby skóry, otwarte rany na skórze

Podobne posty

2 komentarze

 1. Ciekawa technologia - chciałabym taki sprzęcik do mojego salonu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem kosmetologiem z zawodu, ale salon w którym pracuję nie dysponuje jeszcze tym sprzętem. Osobiście miałam okazję korzystać z tego urządzenia w klinice Cosmetologica w Gdańsku, byłam ciekawa efektów i faktycznie.. czuję się o jakieś 10 lat młodsza! Bezcenne uczucie, które ciężko opisać. Będę się starała sprowadzić ten sprzęt do siebie do pracy, bo ma naprawdę wielki potencjał.

  OdpowiedzUsuń

Subskrybuj

Obserwuj