PIELĘGNACJA UST

czwartek, grudnia 03, 2015

Klientki odwiedzające nas w Salonie Kosmetycznym coraz częściej zwracają uwagę na urodę swoich ust. Marzą o miękkich, wydatnych, idealnie wypigmentowanych wargach. Jakie triki pielęgnacyjne możemy im zdradzić? Czy zdecydowałybyśmy się wykonać zabieg kosmetyczny tylko na usta?


Salony kosmetyczne & SPA rzadko oferują zabiegi wyłącznie na tę partię twarzy. Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji ust. Wargi są bardzo wrażliwe, silnie ukrwione, z dużą ilością receptorów czuciowych. Skóra na ustach różni się budową od pozostałej skóry na ciele, jest pozbawiona wierzchniej warstwy rogowej. Naczynka krwionośne znajdujące się w skórze właściwej prześwitują przez naskórek i dlatego też usta są czerwone . Poza tym naskórek ust pozbawiony jest gruczołów łojowych i potowych, więc na powierzchni nie ma lipidowej czyli tłuszczowej warstwy ochronnej. Jedynym naturalnym sposobem na chwilowe nawilżanie ust jest ślinienie ich. Niestety, w okresie jesienno- zimowym w połączeniu z niską temperaturą daje to odwrotny skutek.

Właściwie nie ma na rynku profesjonalnych serii kosmetycznych przeznaczonych wyłącznie na wargi. Na usta nie powinniśmy stosować kremów, olejków ani żeli, ponieważ istnieje ryzyko, że kosmetyki mogą dostać się do środka jamy ustnej. Kosmetykami profesjonalnymi, które mogą być nakładane bezpośrednio na usta są maseczki:
- maska algowa plastyczna
- maska w płacie- kolagen krystaliczny.

Skóra wokół ust ze względu na wzmożoną mimikę w tej okolicy jest narażona na powstanie zmarszczek. Ważną kwestią jest wykonanie masażu. Ruch głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania i wibracji pozwoli nam rozmasować mięsień okrężny ust. Podłużne zmarszczki występujące nad wargą górną (tzw. palacza), zmarszczki idące ku dołowi w kącikach ust (marionetki) i bruzdy wargowo- nosowe to najczęstsze problemy urodowe dolnej partii twarzy.

Aby zregenerować i odmłodzić skórę warto zastosować zabiegi:
- mezoterapia igłowa - ostrzykiwanie kwasem hialuronowym i koktajlami odżywczymi głęboko nawilża, spłyca zmarszczki i stymuluje skóry do odnowy
- sonoforeza - głowice emitujące falę ultradźwiękową powodują mikromasaż aktywujący metabolizm komórkowy i zwiększający przepuszczalność błon
- fale radiowe - idealne do skóry dojrzałej podgrzewają włókna kolagenowe i liftingują skórę
- mezoterapia bezigłowa, jonoforeza lub roll-cit - pozwalają na wnikanie cennych substancji biologicznie czynnych zawartych w ampułkach
Nad górną wargą pod wpływem hormonów i promieniowania słonecznego mogą powstawać przebarwienia. Najczęstsza przyczyną ostudy -melasme jest ciąża, stosowanie środków antykoncepcyjnych lub leków, zaburzenia funkcjonowania jajników lub tarczycy. Aby skutecznie pozbyć się przebarwień warto wykonać serię zabiegów w oparciu o schemat:
1. przygotowanie skóry (demakijaż, tonizacja, osuszenie skóry)
2. złuszczanie naskórka wybraną metodą:
- peeling kawitacyjny
- mikrodermabrazja
- eksfoliacja kwasami AHA, PHA
3. zastosowanie ampułki wybielającej wtłoczanej manualnie lub za pomocą aparatury (ultradźwięki, jonoforeza, mezoterapia bezigłowa)
4. maska wyciszająco- łagodząca
5. krem z filtrem SPF 50

Jeśli chodzi o pielęgnację domową szczególnie w okresie jesienno - zimowym możemy zalecić:
- przed wyjściem na dwór smarować usta pomadką ochronną, podczas spaceru kilkukrotnie powtarzać aplikację
- w domu stosować na usta miód i różnego rodzaju olejki np. migdałowy, kokosowy
- raz w tygodniu delikatnie peelingować usta za pomocą drobnoziarnistego preparatu
- aby zapobiec powstawaniu zmarszczek stosować gimnastykę mięśni ust
- pić min. 2 litry wody mineralnej, stosować dietę bogatą w witaminy, mikro i makroelementy oraz tłuszcze omega-3 i omega-6

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że częste drażnienie ust, np. poprzez przegryzanie warg może spowodować zmiany nowotworowe. Rak występujący w tej okolicy to najczęściej rak kolczystokomórkowy (występuje on na pograniczu skóry i śluzówek). Jego zapadalność w Europie wynosi 20-30 /100.000 osób, stanowi 20% raków skóry. Najczęściej występuje w postaci rogowaciejącej, łuszczącej zmiany o charakterze brodawkowatym, wrzodziejącym, często pokrytej strupem.

Palenie papierosów ma również szkodliwy wpływ na nasze usta. Dym papierosowy jest istną fabryką substancji toksycznych i wolnych rodników, które przenikają do naszej skóry niszcząc jej struktury i powodując szybsze starzenie się. Poza tym substancje smoliste działają wysuszająco i drażniąco, zwiększając utratę wody. Kompozycja kilku tysięcy substancji gazowych, tworzących dym papierosowy, wzrost temperatury w jamie ustnej i wahania ciśnienia podczas tzw. zaciągania się zaburzają złuszczanie nabłonka, czyli jego rogowacenie. Szczególnie niekorzystny wpływ ogólny na tkanki palacza ma tlenek węgla, odpowiedzialny za niedotlenienie krwi i pogorszenie metabolizmu komórek.
Usta to ważny element naszej urody. Aby przez długi czas cieszyć się pięknym uśmiechem warto zadbać o nie na co dzień poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, właściwą dietę oraz zdrowy tryb życia. Pielęgnacja w salonie kosmetycznym dodatkowo pomoże nam zniwelować oznaki starzenia się- spłyci zmarszczki mimiczne.  
Śmiejmy się więc jak najczęściej!

Podobne posty

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł. W salonach kosmetycznych jak i SPA bardzo mało jej ofert poświęconych właśnie tej partii ciała, a przecież należy ona do jednych z najbardziej reprezentatywnych dlatego warto poświęcić jej więcej uwagi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 31 year-old Librarian Briney Dilger, hailing from Victoria enjoys watching movies like "Resident, The" and Board sports. Took a trip to Coffee Cultural Landscape of Colombia and drives a Ferrari 750 Monza Spider. przydatne strony

    OdpowiedzUsuń

Subskrybuj

Obserwuj