Moje nowe książki o medycynie estetycznej

czwartek, lutego 25, 2016

Jakiś czas temu zaprezentowałam Wam zawartość mojej biblioteczki. Postanowiłam wzbogacić ją o dwie nowe pozycje z wydawnictwa PZWL dotyczące medycyny estetycznej.
W natłoku informacji ciężko jest znaleźć wiarygodne źródło na temat inwazyjnych zabiegach – zasadzie ich działania, przebiegu i przede wszystkim skuteczności. Klientki często pytają mnie zwłaszcza o nowe technologie - karboksyterapię, laser frakcyjny, HIFU, kwas L- polimlekowy, mezoterapię igłową, osocze bogatopłytkowe… Dlatego oraz z własnej ciekawości postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.
Jeśli chcecie tak jak ja zgłębić tą tematykę to mogę polecić Wam dwie najnowsze, jeszcze ciepłe, pozycje z 2016 roku: „Medycynę Piękności” Marii Noszczyk i „Medycynę Estetyczną” Marka Wasiluka.

Absolutne must read tego sezonu czytelniczego :)


Dr Marię Noszczyk miałam przyjemność poznać podczas studiów w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Prowadziła wykłady z zakresu kosmetologii. Skromna, z gładko zaczesanymi włosami, zawsze wyglądała świeżo i naturalnie. Bardziej przypominała naszą koleżankę ze studiów :) niż wykładowcę. Jej niesamowita wiedza poparta ogromnym doświadczeniem powodowała, że na zajęciach zawsze był komplet studentek. Dobrze pamiętam jej radę, że opaleniznę należy traktować jak reakcje obronną organizmu, a przed słońcem i wolnymi rodnikami należy chronić się cały rok.

Czytając pierwszą część książki przypomniałam sobie wykład dr M. Noszczyk na temat pielęgnacji domowej i profesjonalnej różnego rodzaju skór. Ten rozdział z pewnością przyda się m.in. studentkom kosmetologii i uczennicom podchodzącym do egzaminu zawodowego z kwalifikacji A.61. ponieważ znajdziecie tutaj dokładny opis diagnostyki skór. Znajdziemy tu odpowiedzi na takie pytania jak: jakiej wody i o jakim stopniu mineralizacji używać do mycia twarzy, jakie składniki kosmetyczne powinny znajdować się w idealnym kremie na dzień, czym różni się pielęgnacja skóry suchej od odwodnionej, czy warto używać mgiełki w spray'u, czym najlepiej oczyszczać i pielęgnować skórę.

Mój ulubiony rozdział tej książki to „O starzeniu się i anty-ageing”. Czy wiedzieliście, że są tworzone kremy na indywidualne zamówienie na bazie hormonów i składników pochodzących z krwi pacjenta? Zostały tutaj przedstawione wszystkie technologie anty-ageing. Ta część będzie przydatna wszystkim, którzy chcą skorzystać z zabiegów:
- mezoterapii igłowej i roll-cit
- głębokich peelingów: chemicznych (kwasy), mechanicznych (mikrodermabrazja), fotodynamicznych (IPL i LED)
- osocze bogatopłytkowe „Wampirzy lifting”
- botulina i alternatywa - lovera (zamrażanie gałązek nerwów)
- wypełnianie zmarszczek – klasyczny kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kolagen, kwas polimlekowy
- lipotransfer - modelowanie twarzy własnym tłuszczem
- termoliftingi pojędrniające: fale radiowe, laser, ultradźwięki

Znajdziecie tutaj informacje o tym dla kogo jest zabieg, jak przebiega, ile trwa, czy jest bolesny, jak szybko widać efekty i jak długo się utrzymują, czy wystarczy jeden zabieg czy potrzebna jest seria.

Jeśli planujecie zabieg z zakresu chirurgii plastycznej w książce znajdziecie informacje m.in na temat plastyki nosa, uszu, brzucha i piersi. Bardzo dokładnie zostały również opisana terapia cellulitu, rozstępów i nowoczesne metody rzeźbienia sylwetki. Dla mnie z racji wykonywanego zawodu ciekawsze były fragmenty dotyczące medycyny estetycznej, niż te o chirurgii plastycznej.

Szczególnie zaciekawił mnie rozdział dotyczący leczenie łysienia. Utrata włosów u mężczyzn została wcześniej opisana przez wielu autorów, jednak tutaj mogłam dowiedzieć się więcej na temat problemu łysienia u kobiet. Począwszy od opisu możliwych przyczyn, poprzez opis różnych technik leczenia, aż po szczegółowe informacje dotyczące przeszczepu włosów.
Książka dr Marka Wasiluka „Medycyna estetyczna bez tajemnic” jest zupełnie inna. Męski punkt widzenia to przede wszystkim sceptycyzm, subiektywna, męska i konkretna analiza najnowszych technologii stosowanych w medycynie estetycznej. Książka ma przejrzystą strukturę i jest pełna ciekawostek. Czy wiedzieliście, że człowiek przez całe życie złuszcza ok. 70 kg naskórka?, albo że jedyną grupą mężczyzn którzy nie mieli problemów z łysieniem byli kastraci, a botoksem możemy podnieść brwi, zahamować nadpotliwość i zniwelować zgrzytanie zębami?
Walka z rozstępami za pomocą igłowej mezoterapii frakcyjnej, łączenie różnych inwazyjnych technologii dających w rezultacie efekt synergii w terapii anty-ageing -to ciekawe i innowacyjne.
Dużym walorem książki jest jej subiektywizm i charyzma autora. Opis autorskich technik dr Wasiluka, popartych konkretnymi przykładami i zdjęciami pozwala tylnymi drzwiami zajrzeć do świata medycyny estetycznej.
Książka jest napisana przez praktyka i to się czuje od pierwszej strony. Doktor Wasiluk krytycznym okiem opisuje własne przemyślenia na temat najpopularniejszych technologii stosowanych w medycynie estetycznej. Pisze o zasadach jakimi kierować się przy wyborze sprzętu do gabinetu medycyny estetycznej. Zwraca uwagę na bezpieczeństwo i aseptykę.

Książka podejmuje również tematykę ginekologii estetycznej, m.in. problem nietrzymania moczu, korekty warg sromowych i obkurczenia pochwy. Opisuje zabiegi wykonywane ze względu na wskazania medyczne, estetyczne i związane z jakością życia seksualnego. W książce możemy znaleźć dokładny opis przebiegu zabiegu, przeciwwskazań i przebiegu rekonwalescencji.

Z racji skoncentrowania się na tematyce medycyny estetycznej jako dziedzinie położonej między kosmetologią a chirurgią plastyczną - problematyka kosmetologii i pielęgnacji w salonie kosmetycznym miała miejsce trzecioplanowe. Jednak i tu odnajdziemy pewne wskazówki co do roli kosmetologii jako dziedziny opóźniającej procesy starzenia i oddalającej widmo zabiegów inwazyjnych.

Jeśli tak jak mnie ciekawią was nowinki medycyny estetycznej, zapraszam Was do lektury :)

Podobne posty

4 komentarze

 1. Bardzo chętnie sięgnę po taką lekturę. W szczególności zaciekawiła mnie druga pozycja i to męskie spojrzenie na nowoczesną medycynę estetyczną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza książka bardzo mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe książki, a co polecasz bardziej pod egzamin?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytałabym książki i ja :)) Miłego dnia życzę :*

  OdpowiedzUsuń

Subskrybuj

Obserwuj